بازی Five Night At Freddy's تاریخچه و داستان پنج شب در فردی | فارسی ویدیو
تاریخچهتاریخچه بازی

بازی Five Night At Freddy’s تاریخچه و داستان پنج شب در فردی

بازی Five Night At Freddy's

سلام به شما عزیزان برای شما امروز میخوام تاریخچه و داستان بازی Five Night At Freddy’s یا به زبان فارسی پنج شب در فردی رو تعریف کنم یک بازی ترسناک و خیلی محبوب که طرفدارای زیادی هم داره.

بازی Five Night At Freddy’s

باید بهتون بگم در ابتدا که تایم لاین این سری FNAF حسابی پیچیده و پر از سوال های بی جوابه برای همین شاید با خوندن این متن برای بار اول متوجه نشید و من برای کامل کردن حفره های داستان از تئوری های مد پد استفاده کردم.

خب بیایید شروع کنیم داستان رو اول بریم سراغ اسم بازی Five Night At Freddy’s یا به فارسی پنج شب در فردی خب فردی در واقع اسم رستوران های زنجیره ای هست که در بازی به آن ها خیلی اشاره میشه و شما باید در بازی پنج شب رو در یکی از اون رستوران ها دوم بیارید که واقعا کار خیلی سختیه.

اولین اتفاقات بازی در سال 1983 و با گاز 83 شروع میشه که در ادامه متوجه میشید گاز 83 چی هست.اما قبل از سال 1983 هم کلی اتفاقات عجیب و غریب افتاده اگر دقیقا بخواهیم از اول ماجرا شروع کنیم دو فرد به اسم ویلیام افتن (William Afton) و هنری امیلی (Henry Emily) با هم شریک میشوند و یک رستوران به نام فردی (Freddy) رو تاسیس میکنند.

ویلیام افتن (William Afton)

این رستوران خیلی سریع معروف میشه و طرفدارای زیادی پیدا میکنه با خودتون میپرسید چرا؟چون داخل این رستوران یک عروسک رباتی به اسم فردی (Freddy Fazbear) وجود داشت که بچه ها خیلی دوستش داشتند بخاطر این موفقیت هنری و افتن چند تا شعبه دیگه هم افتتاح کردن.

فردی (Freddy Fazbear)

که اسم های اون ها پیتزافروشی فردی و پیتزافروشی سیرکس بیبی (Circus Baby) و بدتر شعبه دوم رستوران فردی . شعبه دوم رستوران فردی بر اساس تئوری مد پد همونجا لعنتی هست که داستان بازی داخلش شروع میشه.خب تا سال 1983 این دو تا شریک چهار تا رستوران دارن.

الان همه چیز خیلی ساده و خوب دنبال میشه و مردم میان رستوران غذا هاشون رو میخورن و میرن و این دو شریک هم پول خوبی به جیب میزنن تا اینکه در همون سال 1983 چند تا بچه تو رستوران فردی گم میشن.ما میفهمیم یک شخص مرموز به اسم Purple Gay که معنی فارسیش میشه یارو بنفشه این بچه ها رو میکشه.

درواقع برای سال ها کسی هویت یارو بنفش رو نمیدونست اما در ادامه معلوم میشه یارو بنفشه در واقع همون ویلیام افتن است!درسته کسی که صاحب این رستوران ها هست.اولین قربانی یارو بنفش اسمش سوزی است ویلیام با یک نقشه حساب شده لباس Bonnie بانی که یک عروسک رباتی هست که در رستوران کار میکنه رو میپوشه و سراغ سوزی میره.

Bonnie بانی

به سوزی میگه که اگر دوست داره جای سگ بانی رو نشون بده بهش باید دنبالش بیاد و سوزی هم دنبال بانی میره و کارشو تموم میکنه.چهار تا بچه دیگر هم ویلیام کارشونو میسازه که اسماشون گابریل و فردلیز و جرمی بودن ما دقیقا نمیدونیم به چه ترتیب و نقشه ای یارو بنفشه یا ویلیام افتن کارشون رو تموم کرده.

فقط میدونیم که نفر اول این لیست که در ادامه بلند تر میشه سوزی بوده.این سه تا بچه هم داخل عروسک های فردی (Freddy) و بانی (Bonnie) و فاکسی (Foxy) کشیده میشن و اونجا میمرن و روح اون ها داخل این ربات باقی میمونه.اما حالا نوبت فردی طلایی یعنی Golden Freddy میرسه.

فردی طلایی Golden Freddy

عروسکی که یک دختر به اسم کسیدی (Cassidy) رو داخل خودش میکشه و میکشتش.کسیدی مهم ترین قربانی محسوب میشه و به اون لقب کسی که نباید کشته میشد رو دادن.که روح اون بعد از مرگش دنبال انتقام از ویلیام افتن هست.در واقع این روح کسیدی هست که باعث رنج و عذاب های زیادی که ویلیام افتن میکشه هست.

در سال 1983 بلاخره رستوران فردی شعبه دوم بسته میشه.منطقی هم هست بلاخره چند تا بچه داخلش گم شدن.هنوز اوضاع برای ویلیام افتن و هنری بد نشده چون اونا هنوز رستوران ها و پیتزافروشی های دیگه هم دارن.

اما وقتی رستوران های فردی بسته شدن بخاطر گم شدن چند تا بچه این دو تا شریک تصمیم میگرند یک رستوران خیلی بزرگ تر افتتاح کنند یعنی رستوران فردی جونیور.که دقیقا کنار خونه ویلیام افتن هم هست یعنی قاتل زنجیره ای عزیزمون.

اتفاق مهم بعدی در پیتزافروشی سیرکس بیبی (Circus Baby) رخ میده.یعنی مرگ الیزابت افتن هست.در این پیتزا فروشی هم عروسک های رباتی وجود دارن. که معروف ترین آنها سیرکس بیبی هست.در حال حاضر ما میدونیم که ویلیام افتن مسئول مرگ پنج تا بچه هست.

پیتزافروشی سیرکس بیبی (Circus Baby)

اینبار دیگه ویلیام قصد کشتن هیچ بچه ای رو نداره چون دختر خودش یعنی الیزابت افتن داخل پیتزافروشی سیرکس بیبی کشته میشه.عروسک سیرکس بیبی دختر افتن یعنی الیزابت رو داخل خودش میکشه و کارشو تموم میکنه.ویلیام سریعا این رستوران رو تعطیل میکنه و خیلی دست پاچه میشه.

سیرکس بیبی

در اواسط سال 1983 ویلیام تمامی عروسک های پیتزافروشی سیرکس بیبی رو میگیره و زیر زمین دفن میکنه.جایی که بازی هم اونجا رخ میده.در ضمن ویلیام شروع میکنه به آزار دادن مایکل پسر خودش با کابوس های عروسک های رباتی.خیلی ها باور دارن ویلیام این کار رو میکرد که مایکل نزدیک عروسک های رباتی نشه.

چون همونطور که بالا گفتم رستوران فردی جونیور نزدیک خونشون هست.خب آدم عاقل خونت رو عوض میکردی جای اینکه بخای بچه رو بترسونی:) در این تئوری خیلی ها معتقدن که در گاز 83 قربانی مایکل هست.و ما هم همین رو در نظر میگیریم.

خب تا الان میدونیم که بخاطر مرگ الیزابت رستوران سیرکس بیبی بسته شده.و ویلیام هم سعی داره با ترسوندن پسرش کاری کنه اون نزدیک عروسک های رباتی نشه و نمیره. وقتی که همه ی این اتفاق ها میوفته هنری خبر نداره شریکش یعنی ویلیام مسئول این مرگ های سریالی هست.

هنری برای محافظت از دخترش یعنی چارلی یک نیروی امنیتی به شکل عروسک در رستوران فردی جونیور میزاره.این عروسک طوری طراحی شده که همیشه حواسش به چارلی باشه.اما حالا وقت اینه که بفهمیم معنی گاز سال 83 چیه.

ویلیام افتن پسر خودش رو به رستوران فردی میبره تا تولد شو اونجا جشن بگیرند.اما عروسک فردی طلایی یعنی Golden Freddy سر مایکل رو با یه گاز بزرگ له میکنه.تولدت مبارک مایکل امیدوارم از گاز سال 83 لذت ببری 🙂

مایکل افتن

بعد از این گاز مایکل میمیره ولی ویلیام که خیلی ناراحته با خودش میگه مایکل من تو رو میسازم و دوباره زندگی میکنی.بعد از این داستان این رستوران هم بسته میشه!و حالا فقط رستوران فردی جونیور باز هست.

حالا هنری به ویلیام شک هایی کرده و بهش اعتماد نداره و فکر میکنه ویلیام با بچه های گم شده ارتباطی داره.خسته نباشی هنری واقعا زحمت کشیدی آقای باهوش.برای همین هنری دیگه به ویلیام اجازه نمیده وارد رستوران فردی جونیور بشه تا این یکی هم تعطیل کنن.

ویلیام هم میخواد جواب این بی احترامی هنری رو بده پس تصمیم میگیره دختر هنری رو بدزده و بعد اون رو بکشه.اما چارلی سراغ عروسک محافظش میره و اون رو تسخیر میکنه.در بین 1983 و 1987 ما پنج قرابی دیگه داریم.ویلیام در طول این سال ها خودش رو شبیه یک مامور امنیتی میکرد.

وارد رستوران فردی جونیور میشد و بعد داخل رستوران لباس بانی رو میپوشید و بچه ها رو میدزدید مینداخت داخل زیرزمین و اون ها رو داخل لباس عروسکی میکرد و میکشتشون.

برای همینه در بازی ربات ها کسی رو با لباس امنیتی میبینند هول می کنند و انگار دیونه میشن.و برای همینه منگل به جرمی که لباس مامور امنیتی میپوشه حمله میکنه و به گاز 87 معروف میشه این اتفاق.

منگل (Mangle)

در سال 1987 تنها حادثه ای در رستوران رخ میده که کسی توش نمیمیره.منگل (Mangle) که یکی از عروسک های رباتی هست به به جرمی حمله میکنه و سرش رو گاز میگیره.جرمی آسیب زیادی میبینه اما نمیمیره البته این حادثه باعث میشه رستوران فردی جونیور هم بسته میشه.

در اواخر سال 80 میلادی و اویل 90 میلادی ما ساخته شدن رباتی به اسم انارد (Ennard) و ساخته شدن هوش مصنوعی مایکل افتن رو داریم.بعد از بسته شدن رستوران فردی جوینور ویلیام افتن دیگه کسی رو نکشته.اون به اولین رستوران افتن برمیگرده که حالا با کلی حشرات موزی پر شده.

انارد (Ennard)

همه ربات های عروسکی اورجینال اونجا وجود دارن یعنی فردی و بانی و فاکسی و چیکا.ویلیام میخواد همه این ربات ها رو نابود کنه.اما متوجه میشه روح دخترش داخل سیرکس بیبی هست و روح چارلی دختر هنری داخل مامور امنیتی گیر افتاده.حالا ویلیام میخواد آزامایش هایی رو شروع کنه.

میخواد تمامی این عروسک ها رو زنده کنه.پس ویلیام تمامی اسکلت این عروسک ها رو ذوب میکنه چیز جدیدی به اسم انارد میسازه.اما با این کار یک جور ماده ای به اسم رمنت هم درست میکنه.

که این ماده میتونه عروسک ها رو زنده کنه.با این ماده ویلیام شروع میکنه به ساختن فانتایم فاکس (Funtime Fox) و فانتایم فردی (Funtime Freddy) و فانتایم چیکا (Funtime Chica) و ساختشون رو تموم میکنه.در ضمن روح پنج تا بچه کشته شده هم در این ماده وجود داره.

فانتایم فردی (Funtime Freddy)

تنها راه نجات روح بچه ها اینه که عروسک ها به صورت کامل بسوزنند.ویلیام یک قول دیگه خودشو عملی میکنه و پسر خودش مایکل رو به عنوان یک هوش مصنوعی میسازه.البته مایکل نمیدونه که یک رباته.

در سال 1992 روح پنج تا بچه کشته آزاد میشه و ویلیام رو دنبال می کنند و ویلیام فرار میکنه و چون چاره ای نداره داخل لباس اسپرینگ بانی (Spring Bonnie) میشه.اما این لباس یهو اتصالی میکنه و ویلیام رو میکشه.روح ویلیام اسپرینگ بانی رو تخصیر میکنه .

اسپرینگ بانی (Spring Bonnie)

بعد از این اتفاقات هنری زیرزمین رو تازه پیدا میکنه چیزی حدود بعد از 10 سال خسته نباشی هنری واقعا.هنری سریعا زیرزمین رو میبنده و این زیرزمین تا 30 سال آینده باز نمیشه.

در سال 1993 دیگه خبری از ویلیام نیست اما پسر رباتیک اون یعنی مایکل مشغوله و به رستوران سیرکس بیبی میره تا روح گیره افتاده خواهرش یعنی الیزابت رو آزاد کنه.در واقع وقتی پدرش داشته مایکل میساخت اون رو اینطوری برنامه ریزی کرده بود.

روح الیزابت هنوز در عروسک سیرکس بیبی گرفتار شده.شما در خیلی از بازی ها به جای مایکل بازی میکنید و میخواهید خواهرتون رو نجات بدهید.اما وقتی مایکل در رستورانش به دوران خواهرش میره سیرکس بیبی و انارد دهن مایکل رو سرویس میکنه.

در آخر بازی مایکل به آینه نگاه میکنه اما چشم های سیرکس بیبی دیده میشه.اگر شما هر هشت مود بازی رو تموم کنید مایکل رو میبینید که از رستوران بیرون اومده و خوشحاله اما کم کم بدنش میگنده و به بنفش تغییر پیدا میکنه.یک سری حشره از دهنش میاد بیرون و میوفته روی زمین.

بعدش صدای سیرکس بیبی رو میشنویم که میگه تو نمیمیری تو نمیمیری تو نمیمیری . بعدش مایکل بلند میشه و معلوم میشه که نمرده.

حالا میریم به سال 2023 در بازی Five Night At Freddy’s که یکسری از طرفدارای موضوعات ترسناک سراغ لباس بانی میرن که بدن ویلیام افتن توش بود.اون ها این رستوران فردی جونیور رو تبدیل میکنن به یک مکان توریستی شما در این بازی باید در نقش یک نگهبان با ویلیام مقابله کنید که در لباس اسپرینگ بانی هست.

در آخر این مکان آتیش میگیره رو نابود میشه.اما متاسفانه اسپرینگ بانی یا همون ویلیام فرار میکنه.در سال 2023 دوباره هنری فیلش یاد هندوستان میکنه و یک رستوران که حال و هوای همون رستوران فردی جونیور رو داره درست میکنه.

اما هدف هنری این نیست پول دربیاره بلکه میخواد تمام عروسک های رباتی رو اونجا بکشونه و رستوران رو آتیش بزنه و همه عروسک های رباتی رو نابود بکنه تا دیگه کسی کشته نشه.اینطوری روح های زندانی شده آزاد میشن. این نقشه جواب میده و همه چیز آتیش میگیره و میسوزه.

اما همیشه داخل داستان ها یک اما هست ما در آخر صدای مایکل رو میشنویم که میگه پدر من نجاتت میدم.اما مشخص میشه ویلیام توی جهنم هست و کسیدی همون دختری که نباید میکشتید که در لباس فردی طلایی هم بود یک جهنم ابدی درست کرده.

و ویلیام رو اونجا قرار داده تا شکنجه اش کنه.کسیدی تنها روحی هست که روحش داخل عروسک رباتی گیر کرده.چون نتونست به رستوران جدید مایکل بره.اما در آخر بازی میبینیم که چشم های کسیدی نشون داده میشه و که از شکنجه دادن ویلیام خوشحاله.

تبریک میگم شما حالا توسنتید داستان بازی Five Night At Freddy’s روتموم کنید و امیدوارم جواب همه سوالاتتون رو گرفته باشید.اگر هنوز سوالی دارید که بی جواب مونده میتونید برامون کامنت بزارید همه کامنت ها میخونم و جواب میدم.

تگ

پست های مشابه

آرش وارث

کسی که دوست داره کل دنیا سرگرم یه چیزی باشند و حوصله شون سر نره!!!!

10 thoughts on “بازی Five Night At Freddy’s تاریخچه و داستان پنج شب در فردی”

 1. امم یکی دوتا سوال فنی
  اگه اخر بازی سیستر لوکیشن مایکل بنفش میشه پس یعنی اون پرپل گای بوده؟ با عقل جور در نمیاد!!=/
  و اینکه از کجا معلوم میشه ویلیام افتن بچه ها کشته؟! (تازه بهش وینستم میگن!!)چرا؟=(

  1. والا خیلی از صحبت هایی ک راجب داستان بازی هست توسط خود سازنده و تو بازی ها گفته نشده و طرفدارا تیکه های پازل رو کامل کردن اما خب قطعا هنوز هم داستان بازی سوال های بی جواب داره

 2. سلام این بازی چجوریه برای کنسوله یا موبایل یا پثلا تو بازی کات سین داره؟ یا مثلا باید تو بازی چکار کنیم و چه قابلیت هایی رو داره؟

  1. برای تمام پلتفرم ها از جمله موبایل هست و کات سین نداره و شما باید در رستوران ها ماموریت هایی که بهت داده میشه رو در شب انجام بدی

 3. سلام ببین من بازی fnaf ultimate custom night رو بازی کردم بعد توش یه سری روبات جدبد بود مثلا یکیشون نوشتع افتن ولی اسپرینگ ترپ افتن بود اون دیگه چیه بعد یه جدید هم هست به نام rockstar freddy rockstar bonnieو….
  ببین برو بازی کن بهم بگو بعد اخرش DD کیه؟

  1. داستان های بازی های فناف شاخه به شاخه زیاد میشه اما خب داستان اصلی و کلی این چیزی هست ک براتون نوشتم و شاید اون ها رو هم یروزی بازی کنم و داستان رو کامل تر کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close