PES چگونه میتواند از FIFA جلو بزند - این ایده ها باید عملی شود | فارسی ویدیو
بکام اند لجند PES 2020مسترلیگ PES 2020نقد و بررسیویدیو گیم

PES چگونه میتواند از FIFA جلو بزند – این ایده ها باید عملی شود

PES

من خودم یک طرفدار دو آتیشه PES هستم و از بچگی با نسخه های 2009 و 2010 پی اس بزرگ شده ام و از بچگی تنها بازی ای که دیوانه وار عاشقش بودم PES بود . بازی ای که که بعد از گذشت 10 سال هنوزم محبوب ترین بازی من هست و در هفته بیشترین وقتی که بازی میکنم نسخه 2020 پیس هست اما چه بخواهیم و چه نخواهیم باید قبول کنیم سال هاست PES از FIFA عقب افتاده و مثل انسانی نیمه جان دارد خودش روی زمین کشان کشان میکشد که به دونده دوی ماراتون که فیفاست برسد و هر سال فاصله این دو بازی بیشتر میشود.

اما نمیخواهیم در این مقاله درباره دلایل شکست PES از FIFA صحبت کنم و این موضوع خودش نیازمند یک مقاله جداگانه فوق مفصل هست که در آینده حتما روی این مقاله هم باید کار کنم و حتی باید در یک مقاله دلایل موفقیت چشم گیر فیفا هم بررسی کنیم اما همیشه گفته اند در نا امیدی بسی امید هست و میخواهیم بهتون ایده های خلاقانه ای که اگر پیس تلاش در عملی کردن آنها بکند قطعا میتواند از فیفا جلو بزند.

دوستان مقاله هم به صورت ویدیویی ساخته شده و هم به صورت متنی که اگر حال و حوصله خوندن متن رو ندارید بهتره ویدیو رو ببینید و اگر دوست دارید متن رو بخونید میتونید ویدیو رو نبینید و آره دیگه دستتون باز هست 🙂

مقاله به صورت ویدویی

مقاله به صورت متنی

بخش های مسترلیگ و بکام اند لجند

من در این مقاله اعتقاد دارم که اگر این ایده ها عملی شود بخش آفلاین بازی آنقدری جذاب میشود که دیگر حتی یک ثانیه به بخش ضعیفی مثل مای کلاب فکر نمی کنید.

استادیوم

استادیوم

سال هاست از نسخه 2014 استادیوم بازی تبدیل به یک ماکت شده هست و ما نمی توانیم هیچ نقشی در استادیوم ها داشته باشیم و شاید نما های بیرونی که از استادیوم های مثل نیوکمپ و آلیانز آرنا که قبل شروع بازی و بعد از بازی و گه گداری میان دو نیمه میبینیم بسیار جذاب باشد اما باید بدانیم جذابیتشان فقط برای چند ثانیه هست ولی اگر شما نسخه 2013 PES رو بازی کرده باشید حتما این رو دیده باشید که میشد در نسخه 2013 حتی در خود بازی استادیوم در بازی ساخت !!

شما میتوانستید استادیوم بسازید و حتی آن را شخصی سازی بکنید و با وارد کردن عکس هایی که در هاردتان داشتید استادیوم را آنجور که دلتان میخواست بسازید یادمه و من پسر عمو هام با هم در نسخه 2013 PES نصف استادیوم های ایرانی رو ساختیم و خیلی هم شبیه به خودشون بودن.

ولی ما فقط به همین اضافه کردن امکان ساختن استادیوم راضی نیستیم و میخواهیم وقتی مسترلیگ میزنیم مثل تاتنهام و اتلتیکو مادرید و رئال مادرید بتوانیم استادیوم جدیدی برای تیم خود بسازیم و حتی همون استادیوم اصلی خودمون رو ارتقا بدیم و مثلا اگر بارسلونا داشته باشیم بتونیم با پول خرج کردن (همون پولی که باهاش بازیکن میخریم . بتوانیم خرج ارتقا و ساخت استادیوم بکنیم) فضای گنجایش استادیوم نیوکمپ را ارتقا بدهیم یا تغییراتی در استادیوم به وجود بیاوریم.

واقعا فکرش رو بکنید اگر همین امکان در بازی وجود داشت چقدر مسترلیگ جذاب میشد.واقعا فکرش رو بکنید.

سرمربی تیم ملی

سرمربی

وقتی از سال 2016 یا 2015 بود که میتوانستیم در کنار تیم باشگاهی در مسترلیگ , سرمربی تیم ملی هم بشویم یک حس فوق العاده بود که تجربه مسترلیگ رو برامون جذاب تر میکرد اما بعد از گذشت 5 سال هیچ تغییری درمورد سرمربی گری تیم ملی شکل نگرفت و تبدیل شد به یک امکان تکراری ولی فکرش بکنید فقط با یک تغییر کوچک چقدر مسترلیگ از یک نواختی بیرون می اومد.

مثلا این امکان وجود داشت که فقط سرمربی تیم ملی بودیم مثل دنیای واقعیت . مثلا یو آخیم لو از وقتی من یادم میاد سرمربی تیم ملی آلمان فقط هست و سرمربی گری هیچ تیم باشگاهی رو نداره و فکرش رو کنید که اگر فقط میتوانستیم سرمربی تیم ملی باشیم چقدر مسترلیگ از یکنواختی بیرون میومد.

بازی های دیگری که انجام میشود

قطعا در PES با این امکانی که میتونیم بازی های تیم خودمون رو فقط تماشا کنیم و بزاریم خود بازیکنا بازی کنند و ما واقعا نقش یک سرمربی داشته باشیم و فقط بتوانیم تعویض کنیم و بازی رو تماشا کنیم . اما یک لحظه فقط به این فکر کنید که کاشکی میتونستید بازی های دیگر تیم ها را هم که مثلا همزمان یا شاید روز بعد از ما بازی دارند رو هم تماشا کنیم. میدونم شاید بگید این یکم مسخرس ولی شما فکرش رو کنید مثلا شما در مرحله حذفی چمپیونزلیگ هستید.

شما تیم بارسلونا را مربی گری میکنید و به منچسترسیتی خورده اید اما یوونتوس و بایرن مونیخ هم به هم خورده اند.خب واقعا بازی بایرن مونیخ یوونتوس هم جذابه و اگر میشد اون بازی رو هم تماشا کرد واقعا هم خوب بود و هم با سبک بازی و دیگر حریف های ما در مسیر قهرمانی چمپیونزلیگ رو هم دنبال کنیم.

و اینم بگم اگر میشد بازی رو از جایگاه تماشاگران دید هم جذابیت بیشتری داشت مثلا ما میرفتیم به عنوان سرمربی بارسلونا در استادیوم یوونتوس و در بخش VIP به تماشای بازی میپرداختیم و یک کات سین بسیار زیبا هم این وسط داشتیم.چی میشد خدایی.

اخراج شدن و فسخ قرارداد

مقوله اخراج شدن در مسترلیگ هیجوقت به صورت جدی دنبال نشده است و مثلا سرمربی بارسا باشید و حتی در لیگ دوازدهم هم بشید هیچ اتفاق خاصی برایتان نمی افتد اما آیا در واقعیت این چنین است؟درواقعیت والورده تیمش صدر جدول لالیگا ولی اخراج شد و باید در مسترلیگ هم همین شکل باشد.

باید تیم های بزرگی مثل بارسلونا و یوونتوس و بایرن مونیخ حتما در جایگاه های بالای جدول باشند و هر سال جام کسب کنند و اگر شما نتایج خوبی نگیرید باید اخراج شوید و یا حداقل تهدید به اخراج شوید و خطر اخراج رو حس کنید.

یا در کنار این ها اگر خودت خواستی درخواست تمدید قرارداد به باشگاه بدهی و وضعیت خودت رو مثلا تا سه سال آینده تظمین کنی.

وجود آنالیزور و بدنساز و روان شناس در کنار تیم

رئال مادرید

در فوتبال هر تیمی آنالیزور و بدنساز و روان شناس دارد و باید این ها در مسترلیگ حضور داشته باشند و نقش های بزرگی در نتایج ما داشته باشند . من یادمه در PES 2013 بدن ساز و آنالیزور وجود داشتند و ما خرج کردن پول میتوانستیم بدن ساز های خوبی استخدام کنیم و تیممون بهتر پیشرفت میکرد و بدنساز ها هم مثل بازیکنا ضعیف و خوب داشتند و هر چقدر بدنساز بهتری میخواستیم باید پول بیشتری میدادیم.

ولی از 2014 PES به بعد این امکانات ها برداشته شدند و هیچوقت بعد از گذشت 6 سال به مسترلیگ برنگشتند اما میتوان دوباره مثلا آنالیزور و بدنساز به تیم برگرده و حتی تاثیر گزاریشون بیشتر بشه و حس واقعی بودن مسترلیگ بهتر و بیشتر بشه.مثلا اگر آنالیزور خوب خریده باشیم تاک تیک های تیم های حریف رو به ما میگه یا اگر یک آنالیزور عالی داشته باشیم نقاط قوت و ضعیف تیم حریف رو بگه یا حتی در بدنساز هم همینطور و تاثیرش در پیشرفت اورال بازیکن ها باشه.

سرمربی

روان شناس هم میتونه یک بخش جذاب باشه که در روحیه تیمی و فردی بازیکنان تاثیر بزاره و هرچقدر روان شناس بهتری استخدام کنیم روحیه تیمی بهتری داریم و تیممون با انگیزه بهتری بازی میکنه یا مثلا در بازی هایی که نیاز به کامبک داریم روان شناس روحیه تیم رو بالا ببره که برای روان شناس باید یک نوار یا یک درجه بندی روحیه تیمی طراحی بشه و تاثیر گزاری زیادی داشته باشه مثلا اگر روان شناس خوبی نداشته باشیم بعد از سه باخت پیاپی روحیه تیمی تغییری نکنه و بدتر بشه اما اگر روان شناسمون خوب باشه با یک برد بعد از سه باخت متوالی تیم دوباره روحیه تیمی خودش رو بدست بیاره.

یا مثلا اگر یک مهاجم نوک داریم که چند هفته اس گل نزده و بد بازی میکنه براش روان شناس استخدام میکنیم با پولی که داریم و روحیه اون رو بالا میبریم و این بازیکن بازی های بهتری برامون انجام میده . یا اگر یک دروازه بانی داریم که کلین شیت نکرده خیلی وقته با یک روان شناس عملکرد اون رو حسابی بهتر میکنیم.

البته باید روان شناس ها هم سطح بندی داشته باشند و هر چقدر روان شناس بهتری بخواهیم باید پول بیشتری خرج کنیم.

خلاصه که میتونه با اضافه شدن این سه شخص به کادر فنی تیم بازی فوق العاده جذاب تر بشه.

واقعی شدن مصدومیت

مصدومیت

وقتی در پیس 2020 PES دیدیم به موضوع ارزش واقعی بازیکنان بسیار توجه شده بود و در بازی امباپه 200 میلیون مثل واقعیت ارزش داره یا دلیخت 70 میلیون و کیلینی با اورال 87 ارزشش فقط 11 میلیون پونده و این نشون میده دیگه هوش مصنوعی بازی که ارزش بازیکنان رو بر اساس اورال و سنشون تایین میکرد کنار گزاشته شده و ارزش واقعی آنها جایگزین شده و این خیلی نقل و انتقالات رو بهتر و واقعی تر میکنه.

اما بخش مصدومیت بازیکنان هم باید واقعی بشه مثلا بیل و نیمار و رویس و هری کین و پوگبا زیاد مصدوم بشوند اما امثال مسی و رونالدو نباید مصدوم بشوند و مصدومیت ها واقعی تر باشه.

یا اگر یکی از بازیکنان تیممون مصدوم میشه باید کات سینی از مصدومیت اون در بیمارستان یا دست یا پا اون بازیکن رو در گچ ببینیم که واقعا حس مصدومیت رو طبیعی جلوه کنه و حتی در بکام لجند وقتی مضدوم میشیم باید یک کات سین از وقتی مصدوم هستیم یک کات سین ببینیم که واقعی تر حس مصدومیت رو داشته باشیم.

واقعی شدن روند بکام اند لجند

بکام اند لجند

بیایید بهتون بگم چجوری بکام لجند یک تم داستانی به خودش بگیره و واقعا بشه از تمام پتانسیلش استفاده کرد.بکام لجند اگر میخواد یک بخش فوق سرگرم کننده بشه باید یک مسیر رو طی کنه که الان بهتونم میگم.

 1. ابتدا ما باید یه عنوان یک بازیکن در یک لیگ محلی در حضور پیدا کنیم و در زمین های فوتبال با چمن های نامطلوب و استادیوم های کوچکی که زیر هزار نفر گنجایش دارن کار خود را شروع کنیم.
 2. اگر آن موقع تواسنتیم خودمون رو نشون بدیم و خوب بودیم باید بریم سراغ آکادمی های باشگاه های بزرگ برای مثال جذب آکادمی لاماسیای بارسلونا بشیم و اونجا هم رشد کنیم.
 3. بعد از گزروندن یک فصل که اگر خوب بودیم مدیران بارسا ما رو قرض یا شاید میفروشن به تیم های کوچک تر مثل ختافه یا سلتاویگو
 4. اونوقت اگر در این تیم های کوچک خوب بودیم ترانسفر بشیم به تیم های بزرگ
 5. و بعد از 30 سالگی هم هر موقع خودمان دلمان خواست بتوانیم از فوتبال خداحافظی کنیم و بکام لجند تموم بشه
 6. اما نه , صبر کنید من یک ایده خیلی خوب دیگر هم دارم حتی میتونیم به عنوان بازیکن مربی وارد بشیم و ترکیبی از بکام لند لجند و مسترلیگ رو داشته باشیم که هم سرمربی یک تیم باشیم و هم بتونیم برای اون تیم به صورت فردی بازی کنیم و این یعنی بازیکن مربی مثل رونی یا علی دایی که با سایپا قهرمان لیگ ایران شد در سالیان کمی دور

فکرش رو بکنید اگر فقط همین ایده اجرایی بشه چقدر میتونه جذاب باشه و ساعت ها کاربران رو به خودش سرگرم کنه.

استفاده فوق العاده از لجند های بازی

لجند

نه FIFA و نه PES هیچوثت استفاده آنچنان خوبی از لجند های خودشون بنظر من نکردن و فقط برای بخش آنلاین بازی اون ها رو کنار گزاشتند ولی از این لجند میشه طوری استفاده کرد که هر نسخه جدیدی که از PES یا FIFA منتشر میشه ما هیجان برای خریدش داشته باشیم.

حتما با خودتون میگید از لجند ها میشه چه استفاده ای کرد؟بزارید براتون بگم.بازیکنان افسانه ای مثل ماردونا یا کرایوف یا گواردیولا یا زیدان یا داوید بکهام در طول زندگی فوتبالیشون کریر بسیار جذابی داشتن و میشه از کریر های فوق جذابشون استفاده کرد.

بکهام

حالا مثلا کریر بکهام چه نقاط جذابی داره مثلا شما ببین بکهام از وقتی جوان بود در آکادمی منچستر رشد میکنه و اولین بازی رسمی فوتبالش رو برای یونایتدی ها انجام میده بعد فصل های درخشان در یونایتد به رئال مادرید میره بعدش به ال ای گلگسی آمریکا میره و بعدش به آث میلان و بعدش هم به عنوان آخرین تیم فوتبالیش کارش رو در پاریس سنت ژرمن تموم میکنه.شما فقط فکرش رو بکن که اگر یک بخش مثل جورنی فیفا 19 درست کنند که زندگی نامه بکهام رو ما بتونیم بازی کنیم یعنی ما دوید بکهام جون شونزده هفده ساله میشیم و در منچستر توپ میزنیم.

و بعد بازی کردنمون هی بهتر و بهتر میشیم و بعد به رئال مادرید میریم و در اون تیم کهکشانی سال های دور میدرخشیم و بعدش میایم میلان و بعدش هم پاریس . خداوکیلی شما باشی از این بکام لجند افسانه خوشت نمیاد؟و در هر نسخه PES ما بکام لجند یک بازیکن افسانه ای تاریخ رو از جونی شون تا خداحافظی شون رو بازی میکنیم و ازش لذت میبریم یک جورایی بخش مرحله ای به بازی PES اضافه میشه و مارو میتونه برای ساعت ها سرگرم کنه.

بکهام

و مهم ترین نکته اینه بعد گذشت هر دو الی سه سال از این بکام لجند چهره یا همون فیس بکهام تغییر میکنه و بزرگ تر میشه که این بکام لجند رو جذاب تر کنه.

بکهام

حتی میتونه یک هدیه هم در پایان به اتمام رسوندن این بکام لجند افسانه ای داشته باشیم و اونم مثلا وقتی بکام رو تموم کردیم بازی به ما در بخش مربی های آماده مسترلیگ فیس یا چهره حال حاضر بکهام رو هدیه بده و ما بتونیم بکهام رو به عنوان مربی داشته باشیم.

واقعا چرا کونامی در تعداد لیگ ها کم کاری میکنه؟

سری آ

همیشه این سوال برام بوده دلیل این همه کم کاری کونامی در تعداد لیگ ها چیست؟مثلا کونامی از نسخه 2016 بود که لیگ دسته دوم انگلیس رو به بازی اضافه کرد و برای اولین بار بود که با داشتن لیگ های دسته دو میتونستیم حسابی از مسترلیگ لذت بیشتری ببریم.

اما کونامی در نسخه 2019 PES در یک اقدام فوق عجیب اومد و لیگ دسته دوم اسپانیا رو به کلی حذف کرد که با واکنش بسیار شدید عصبانی طرفداران رو به رو شد که در نسخه 2020 PES دوباره لیگ دسته دوم رو اسپانیا رو اضافه کردن اما خب واقعا این حرکت چه دلیل منطقی پشتش داشته؟؟

تازه خیلی از طرفدارا و حتی خود من شدیدا دوست داریم مثلا برای لیگ انگلیس حتی تا دسته چهارم و سوم هم اضافه بشه که واقعا بازی جذابیت بیشتری پیدا کنه در بخش های بکام اند لجند مسترلیگ.سالانه فیفا دسته های پایین تر پنج لیگ متعبر اروپایی رو به بازی خودش اضافه میکنه مثلا لیگ بوندسلیگا آلمان تا دسته سوم و انگلیس تا دسته سه در بازی فیفا 20 رو داریم.

اما کونامی هیچ تلاشی دیگری در این موضوع انجام نداده و نمیده یا حتی سالیان سال هست هوادارا از کونامی میخوان همونطور لیگ اسپانیا به صورت لایسنس نشده در بازی هست لیگ آلمان هم حداقل به شکل لایسنس نشده به بازی اضافه بشه ولی هیچوقت کونامی دلیل اضافه نشدن لیگ آلمان حتی به صورت لایسنس نشده رو هم به ما نمیده.

لیگ چین

یا حتی تعداد لیگ های فیک اضافه پیدا نمیکنه و مثلا لیگ های فیک آسیایی یکی هست و اگر دو تا لیگ فیک دیگه به آسیا اضافه بشه صد در صد بازی جذاب تر خواهد شد یا مثلا تعداد لیگ های فیک بازی افزایش پیدا کنه در مسترلیگ میتونیم انتخاب های بیشتری داشته باشیم. با اینکه کونامی سعی کرده با اضافه کردن لیگ های لایسنس شده چین و تایلند و روسیه و بلژیگ سعی کرده لیگ ها رو بیشتر کنه اما این لیگ ها هیچوقت لیگ آلمان نمیشن و حداقل باید لیگ فیک لایسنس آلمان به بازی اضافه بکنند.

جهان باز شدن بازی

مسترلیگ

بازی میتونه تبدیل به یک بازی جهان باز یا Open World یا حالا مثلا SandBox طور هم باشه که مثلا اگر مسترلیگ بازی میکنیم بتونیم داخل ساختمان باشگاه و اتاق ها راه بریم یا بریم زمین تمرین و ببینیم بازیکنان دارن تمرین میکنن و یک جورایی یک نظارت داشته باشیم و حتی اگر تعامل با بازیکنان مون و بقیه کارکنان باشگاه به صورت دیالوگی هم داشته باشیم خیلی جذاب میشه.

یا مثلا بریم زمین تمرین و با بقیه بازیکنان تمرین کنیم چون الان بخش تمرینی خود بازی داره و اگر این بخش تمرین به بخش مسترلیگ اضافه بشه فوق العاده میشه.

یا حتی این جهان باز شدن بازی میتونه در بخش بکام اند لجند هم خیلی بدرد بخوره مثلا ما وقتی یک تیم بزرگ رو ببریم بعد بازی در رختکن رو تصور کنید که میتونیم خوشحالی کنیم یا صلفی بگیریم یا حتی سوار ماشین یکی از بچه ها بشیم و در شهر رانندگی کوتاهی داشته باشیم و ببینید چقدر بازی واقعی میشه.

مسترلیگ

یا حتی توانایی خرید خونه و لباس هم برای خود داشته باشیم.این ایده ها چیز های عجیب غریبی نیست چون اگر بخش جورنی فیفا 19 رو تجربه کرده باشید میدونید که میتونید داخل این بخش لباس و عینک و … برای خود بخرید ولی اگربازی تبدیل به یک جهان باز بشه واقعا چه بازی ای جذابی میشه . حالا ما نمیخوایم که مثل GTA یک بازی ای داشته باشیم که داخل شهر بتونیم برای خودمون بچرخیم من میگم حداقل داخل ساختمان باشگاه که داخل کات سین ها نمایش داده میشه بتونیم گشت و گزاری داشته باشیم.

اضافه شدن موبایل و فضای مجازی

مسترلیگ

در نسخه پی اس 2020 در بخش مسترلیگ ما در منوی این بخش فالوور های باشگاه رو داریم که نشون میده چقدر در فضای مجازی هوادار داریم و فکرش رو بکنید ما یک موبایل داشتیم و یک فضای مجازی مثل اینستاگرام هم در بازی وجود داشت و اونوقت میتوانستیم عکس های خودمون رو به اشتراک بزاریم و حتی کسایی که بازی رو به صورت اورجینال دارن هم در این فضای مجازی بازی ببینیم.

منظورم اینجوری هست که هر فردی که بازی رو داره برای خودش در این برنامه اینستاگرام مانند مخصوص بازی از داخل خود بازی یک اکانت بسازه و ما بتونیم دیگران فالو کنیم یا با دیگر کاربران بازی حتی چت هم کنیم و گل ها و تصاویر زیبایی که از بازی کردن خود میگیریم رو در این اکانتمون در بازی به اشتراک بگزاریم.

فکرش رو بکنید اگر فقط همین بخش فضای مجازی به بازی اضافه شود چقدر میتوان بازی رو جذاب تر کرد و مانور های تبلیغاتی داد.

خوشحالی نکردن بعد از گل زدن به تیم سابق

رونالدو در PES

یکی از جزئیاتی که تا حالا روی آن کار نشده موضوع خوشحال نکردن بعد از گلزنی مقابل تیم سابق هست و باید هم در مسترلیگ و هم در بکام اند لجند اضافه بشه که مثلا وقتی ما مسی رو از بارسلونا میخریم و به منچستر سیتی میاریم اگر روزی مقابل بارسا قرار گرفتیم و مسی گل زد به بارسا نباید خوشحالی بکنه و این میتونه بازی بسیار جذاب واقعی تر بکنه.

فکر خوبی برای مدل مو بازیکنانی مثل نیمار و پوگبا

نیمار

قطعا میدونید بازیکنانی امثال پوگبا و نیمار نصف عمر خود را در آرایشگاه ها میگزرونن و هر ماه باید یک مدل موی جدیدی برای خودشون دست و پا کنن اما من یک فکر خیلی خوب برای از این دست بازیکنان کرده ام اونم اینه که الان مثلا نیمار فقط یک مدل مو در بازی داره اما ای کاش برای نیمار مثلا چهار مدل مو طراحی میشد و به صورت رندوم در مسترلیگ بعد از گذشت چهار الی پنج بازی یکی از این مدل مو ها استفاده میشد یعنی بعد از گذشت چهار الی پنج بازی خود به خود در بازی مدل موی نیمار عوض میشد.

و مثلا حتی برای ریش های مسی هم میشه از این ترفند استفاده کرد که مثلا بعد از چهار پنج بازی ریش های مسی کوتاه شود و بعد دوباره ریش های بلند.

واقعا فکرش رو بکنید که اگر این ایده عملی شود چقدر مسترلیگ جذاب میشود.

کنفرانس خبری تاثیر گزار باشند

مسترلیگ

کنفرانس های خبری از نسخه PES 2020 به بازی اضافه شدن اما آنچنان تاثیر خاصی در روند مسترلیگ ندارند و بسیار فقط جنبه نمایشی دارند اما امیدواریم در نسخه های آینده کنفرانس های خبری تاثیر گزاری بیشتری داشته باشند حتی در روحیه تیمی.

قابلیت اضافه کردن خالکوبی در بکام لجند و ساخت بازیکن

تتو

هیچوقت خالکوبی در ساخت بازیکن در PES وجود نداشته ولی ای کاش در نسخه های آینده خالکوبی هم به بازی اضافه شود .

دوربینی برای تماشای بازی از نیمکت

دیبالا

بعد از اضافه شدن دوربین استادیوم به بازی یک دوربین دیگه میتونه تماشای بازی رو دو چندان کنه اونم دوربین نیمکت هست دوربینی که مخصوص مواقعی هست که ما در بکام لجند روی نیمکت هستیم و بتونیم بازی رو از روی نیمکت از دوربین نیمکت ببینیم که خیلی جذاب هست.

مقوله عجیب تماشاگران

سانتیاگو برنابئو
تعداد تماشاگران ورزشگاه سانتیاگو برنابئو بعد از جدا شدن رونالدو

همیشه نکته ای که توی ذوق من میزنه اینه در مسترلیگ در هر بازی استادیوم پر از تماشاگره ولی در واقعیت چنین نیست.معمولا فقط بازی های حساس و جذاب ورزشگاه پر است و مثلا بازی رئال مادرید و لگانس در سانتیاگو برنابئو هیچوقت ورزشگاه پر نیست.

و این مورد باید بهش رسیدگی شود.یا حتی باید مثلا بلیط فروشی مسابقات خانگی دست ما باشه و که مثلا قیمت بلیط های مسابقه رو بتونیم زیاد و کم بکنیم که درآمد زایی باشگاه بیشتر یا کم تر بشه.یا حتی مثلا بازی های حساس و بازی های بزرگ بلیط بازی ها رو رایگان کنیم که ورزشگاه کاملا پر شود.

طرح موزاییکی

یا حتی بتنونیم طرح موزاییکی هم درست کنیم برای بازی های خانگی و لذت ببریم از تماشاگرانمون.

بازی های دوستانه ملی و باشگاهی

در مسترلیگ ما هیچ نقشی در تایین بازی های دوستانه نداریم و شاید دوست داشته باشیم قبل شروع لیگ 5 الی 6 بازی دوستانه بکنیم ولی در مسترلیگ دست ما نیست. و این خیلی بده و باید امکانش وجود داشته باشه که بتونیم تعداد بازی های دوستانه و انتخاب بازی های دوستانه ای که میخواهیم با چه تیم هایی بازی کنیم رو انتخاب کنیم.

مود داور شدن در بازی

داور

اگر این مود به بازی اضافه بشه که بتونیم در بازی فقط داور باشیم خیلی بازی جذاب میشد مثلا در بازی ناداوری میکردیم یا مثلا میتونیم مسابقاتی مخصوص داور بودن داشتیم یه چیزی مثل بکام اند لجند و همینطور پیشرفت بکنیم در داوری و کم کم از مسابقات کوچیک شروع به داوری کنیم تا سوت زدن فینال جام جهانی و چمپیونزلیگ و میتونه بخش جذابی باشه.

هر چقدر در بازی تصمیمات بهتری بگیریم اورال داوری منون پیشرفت میکنه و اگر تصمیمات بدی بگیریم اورال مون کم بشه و بازی های تیم های بزرگ رو داوری شون رو به ما نسپارند.

آخرین صحبت

و بلاخره این مقاله تموم شد و البته ایده های من دیگه ته کشید ولی شک نکنید اگر این ایده در یک پروسه سه ساله به بازی اضافه شود سری PES میتونه از فیفا سقبت بگیره خودشو دوباره بالا بکشه.امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و حتما شما هم نظراتتون رو برای من بنویسید و این مقاله برای دوستان فیفا باز و پیس باز بفرستید.

تگ

پست های مشابه

آرش وارث

کسی که دوست داره کل دنیا سرگرم یه چیزی باشند و حوصله شون سر نره!!!!

33 thoughts on “PES چگونه میتواند از FIFA جلو بزند – این ایده ها باید عملی شود”

 1. سلام آرش جان اگه میشه اینو به دست مسئولین کونامی برسون
  ایده هات عالی بودن مخصوصن جهان باز اگر مثلا مربی بودیم و مثل gta میرفتیم در شهر دور می زدیم عالی میشد

 2. سلام/من از2012تا یکی دو سال پیش طرفدار پی ای اس بودم/هنوز هم پی ای اس رو دوست دارم/ولی تفاوت گرافیکی فاحش باعث شد فیفا باز بشم/قبلا گرافیک پی اس بهتر بود

 3. سلام، در سری های قبل pes میشد فیس مربی را ساخت ولی الان این امکان وجود نداره. کاش میشد بجز فیس لجند های داخل بازی خودمان هم بتونیم در مسترلیگ فیس بسازیم. و یه ایده خوب هم که دارم اینه که بتونیم مالک یک باشگاه بشیم و براش استادیوم بسازیم و درآمدزایی کنیم و به استخدام مربیان مختلف بپردازیم و…

 4. سلام.من هم چند تایی مورد دارم.
  ۱. ساخت کفش : دربازی pes 2006 قابلیت ساخت کفش وجود دارد و می توان کفش های خود بازی را انتخاب کرد.
  ۲. ساخت وطراحی خاکوبی :بتوان با یک صفحه و ابزار هایی در بازی خالکوبی ساخت.
  ۳.ورشکستی باشگاه : در نسخه های قبلی مستر لیگ اگر از بودجه تعیین شده پول کم می اوردید باشگاه ورشکست می شد مسترلیگ تمام می شد.
  ۴.ساخت عنواع توپ در بازی.

 5. سلام من ایده های تازه دارم این رو حتما بزار جز ایده هات
  تو فیفا دوربینی به اسم پرو هست
  1-اگر اونو تو پی اس اضافه کنن خیلی بهتر می شه
  2-اگر بتونن دقت شوت بازیکنان را ببرن بالا تا مثل دقت شوت فیفا بشه خیلی خوبه و اگر از اون هم بهترش کنن که عالی تر می شه
  3-توی بخش مستر لیگ برای هر فصل بتونیم کیت تازه ای انتخاب یا در همان موقع طراحی کنیم خیلی باعص میشه از فیفا جلو بزنیم

 6. سلام نظرات و ایده های عالی ای دادید من هم چند تا ایده دارم
  1- اگر میشد در هر ورزشگاه مثل واقعیت تور دروازه ها متفاوت و مخصوص همان ورزشگاه بود حداقل برای وزشگاه های از پیش لایسنس شده
  2-در مستر لیگ مانند فیفا وقتی بازیکنی راتمرین می دهیم با همان بازیکن همان تمرین را انجام دهیم
  3-اختیار تعویض لوگو ی باشگاه را دربخش مستر لیگ داشتیم
  4- در شروع بازی بهترین بازیکن درون زمین را معرفی و امار او را تا ان لحضه نشان دهد
  5-بعد از گذشت مثلا سه سال در مستر لیگ با یک تیم و جمع بودجه ی زیاد درخواست ساخت ورزشگاه تازه را دهیم
  6- تیم های پایه ی باشگاه ها را هم دراختیار داشته یا نظارت کنیم
  7-با تیم مورد علاقه ی مان در بخش بکام اند لجند قرارداد شخصی ببندیم و یک طرفه تیم خود را ترک کنیم
  8-قرار دادمان را با تیممان یک طرفه فسخ کنیم

 7. سلام آقا آرش من میتونم چند مقاله برای بهتر شدن پی اس بگم
  1 در بخش فوتبال معمولی یا همون کیک آف بازی یک بخش داشته باشه که بتونیم داور انتخاب کنیم برای بازیمون همون داور های بازی های فوتبال واقعی
  2 در بخش مستر لیگ بازی خود بازی برامون داور انتخاب کنه و اون داور بازی رو برای ما قضاوت کنه البته اینم بگم که داور داور های فوتبال واقعی باشه و در پایان هرسال و یا هر فصل یک داور از بقیه ی داورها به عنوان داور برتر انتخاب شه ویک جایزه بگیره
  3 یک بخش مخصوص برای داور ها باشه که ما یکی از داورها را انتخاب کنیم و با آن بازی را قضاوت کنیم مثل مستر لیگ بازیکن ها و اگه داور خوبی باشیم و بازی ها را خوب قضاوت کنیم بعد از گذشت یک سال یا یک فصل به ما یک جایزه بدن به عنوان بهترین داور سال یا فصل
  4 داور ها هم اورال داشته باشند و مثل بازیکن ها در بازی وقتی که میدوییم داورها خسته شوند
  5 خودمون بتونیم داور درست و براش اسم انتخاب کنیم و با اون داور بتونیم قضاوت کنیم

  این از بخش داور ها البته اینم بگم که اگه داورها واقعی باشند بازی واقعی تر خودشه نشون میده
  6 بازی VAR داشته باشه مثلا بعد از زدن گل یا صحنه های مشکوک روی صفحه ی بازی دکمه ای که با آن میتوان درخواست VAR کرد نشان دهد و ما با زدن آن دکمه و یا دکمه ها بتوانیم در خواست VAR کنیم

  این هم از مقاله

 8. تو pes2013 وقتی بازیکن میخریدی .تو ورزشگاه معرفی میشد به هوادارا.. ولی اون الان وجود نداره

 9. سلام.از مطالبت خوشم اومد.منتها یه چیزایی هست که قبلا بود و الان تو بازی نیست.مثلا لیگ لایسنس نشده آلمان.تا pes 6 بود ولی دیگه نیست گویا.یا مثلا تو بخش مسترلیگ،مربی خودش انتخاب میکرد با چه تیمهایی(باشگاهی)بازی دوستانه داشته باشه و حتی میتونست تعیین کنه که با منتخب جهان و یا اروپا بازی کنه.من از اون سال به این طرف چندتا نسخه رو بیشتر بازی نکردم.بخش become a legend بخش کپی شده از روی بخش be a pro فیفا۰۸ هستش.از سال ۲۰۰۸ که تغییر گرافیکی تو دوتا بازی فیفا و پی ای اس صورت گرفت،فیفا موفق تر بود.هرچند خیلی چیزا از قبل مخصوص پی ای اس بود مثل بخش جوایز و اهدای جام و مدال که متاسفانه این هم خیلی عادی و تکراری شده.یا مثلا تو pes5 یه بخشی بود که میتونستی یکسری وسایل،مدل مو،کفش،توپ و… رو بخری که بعد از همون نسخه برداشتن.سرجمع از سال ۲۰۰۵ فیفا به جزییات بیشتری متمرکز شد و پی ای اس فقط فوتبال بود و گرافیک که گرافیک هم بعد از یه مدت عادی شد و دیگه هیجان خاصی نداره.در کل ممنون از مطلبت.خیلی خوشم اومد.ممنون

 10. سلام آقا آرش ببخشید میتونید فیس بازیکن های استقلال و پرسپولیس رو درست کنید و ویدیو بزاری برا پی اس تا بازی به ما ی حس حال بهتر بده

   1. آرش جان تو سایت کونامی تو بخش pes نظرات داره حتما انجام بده این کارو

 11. بنظر من ی ایمیل بزن ب کونامی و اینارو بهشون بگو البته ن همه رو مثلا اون بخش سرمربی عالی بود یا اون بخش اخراج از همه بخش ها عالی بود

   1. محشر بود مخصوصا جهان باز بودن عاليه ولي من پيشنهادم دارم مثل: تيم هاي لجند اضافه شدن حركات فري استايلي و اسكيل هاي تركيبي موتور جديد براي بهبود و واقعي بودن فيس ها اضافه شدن بخش وارد كردن فيس تو PS4 لايسنس جام جهاني بازيكنان دوتابعيتي و انتخاب براي بازي كردن در تيم دلخواه اضافه شدن پلير آيدي بازيكنان مشهور آو ب و هواي پويا بيشتر اگه واقعا مقاله خودت و اين هايي كه من گفتم رو بتوني به دست كونامي برسوني واقعا فوق العادس

    1. ای کاش ای کاش کونامی به حرف طرفدارانش گوش میکرد. برای مثال خیلی از گیمیر ها به کونامی التماس میکنن سری بازی سایلنت هیل رو ادامه بده . اما کونامی هیچوقت این کار رو نمیکنه و اصلا هیچ احترامی برای طرفدارا قائل نیست . البته شما نگاه کن مثلا اکتیویژن شرکت سازنده کالاف دیوتی بعد از دو الی سه نسخه که ضعیف بود تصمیم گرفت یک بازی با سبک و سیاقی که طرفدارا خیلی ازش میخوان بسازه و ساخت و موفق هم شد و شد کالاف مدرن وار فای . امیدوارم کونامی هم از اکتیویژن درس بگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close